Sok kultúrában a délutáni szundikálás nem csak gyakori, hanem a mindennapi élet rendszeres része. Az Egyesült Államokban a Nemzeti Alvás Alapítvány szerint a felnőttek egyharmada rendszeresen szundikál délben.
Ha jó egészségnek örvendesz, ezek a rövid nappali alvások előnyökkel járhatnak: segíthetnek bepótolni egy késő esti alvást, kevésbé leszel nyűgös, vagy biztosíthatják, hogy kipihent legyél, ha olyan munkát végzel, amely a hagyományos nappali munkaidőn kívülre esik. Emellett biztonságban is tarthatnak az utakon, megvédve az álmos vezetés okozta balesetektől.
“Amellett, hogy csökkenti az álmosságot, laboratóriumi körülmények között kimutatták, hogy a szundikálás javítja a memóriát” – mondja Dr. Suzanne Bertisch, a Harvardhoz tartozó Brigham and Women’s Hospital kórházának orvos-helyettese és a viselkedéses alvásgyógyászat klinikai igazgatója.
De a szunyókálással kapcsolatos kutatások nem teljesen rózsásak.
“Volt néhány nagy járványügyi tanulmány, amelyek a szunyókálás előnyeit és ártalmait is felvetették a népesség szintjén” – mondja. Egyéni szinten nehéz következtetéseket levonni.
A szundikálás előnyei és hátrányai
Egyes tanulmányok például azt találták, hogy a napközben hosszan szundikáló felnőtteknél nagyobb valószínűséggel fordulhatnak elő olyan betegségek, mint a cukorbetegség, a szívbetegség és a depresszió. A napközbeni alvási kényszer annak a jele lehet, hogy éjszaka nem alszanak eleget, ami az említett krónikus betegségek kialakulásának nagyobb kockázatával jár együtt. A nappali álmosság annak a jele is lehet, hogy rossz minőségű alvást kap, ami alvászavarra utalhat.
Bizonyos esetekben a szunyókálás ördögi kört indít el. Napközben alszol, hogy pótold az éjszaka elmaradt alvást, de utána nehezebben alszol el éjszaka, mert nappal tetted..
“A szundikálás korlátozása az egyik stratégia az éjszakai alvás általános javítására” – mondja Dr. Bertisch.
Hogyan kell “jól“ szundikálni
Ha napközben mégis szundikálást tervezel, íme néhány irányelv, amelyet követhetsz, hogy ez ne zavarja az éjszakai alvást.
Jól időzítsd. Dr. Bertisch szerint a legjobb időpont az alváshoz a kora délutáni időszak, amikor a szervezetünkben természetes cirkadián leállás következik be. “Ha késő délután vagy este szundikálsz, később valószínűleg nehezebben fogsz elaludni” – mondja.
Tartsd röviden. A rövidített, körülbelül 20 perces alvás lehet a legjobb, hogy elkerüld az ébredés utáni álmosságot. A rövidebb szundikálás azt is segíthet megelőzni, hogy este ne legyen gondod az elalvással. Állíts be ébresztőt, és időzítsd a megfelelő időpontra.
Helyezd magad kényelembe. A minőségi pihenés érdekében mindenképpen keress egy csendes, kényelmes helyet, ahol nem zavar meg senki.
Vizsgáld meg a motivációdat. “Ha napközben szundikálnia kell, fontos megvizsgálni, hogy miért lehetsz annyira álmos, hogy napközben elaludj, különösen, ha rendszeresen szundikálsz” – mondja Dr. Bertisch. Kövesd nyomon, hogy mennyit alszol éjszaka. Ha nem alszol eleget, próbálj meg javítani az alvási szokásaidon. “Ha már legalább hét vagy több órát alszol éjszaka, de napközben még mindig fáradt vagy, beszélj erről az orvosoddal” – mondja.
Tippek a jobb éjszakai alváshoz:
- Ha azon kapod magad, hogy éjjelente forgolódsz és forgolódsz, íme néhány stratégia, amellyel nyugodtabban pihenhetsz.
- Tartsd be a rendszeres alvási rendet. Minden nap ugyanabban az időben feküdj le és ébredj fel.
- Kerüld az alkoholt és a koffeint a késői órákban. Mindkettő befolyásolhatja az alvás minőségét.
- Legalább egy órával lefekvés előtt kapcsold ki az elektronikai eszközöket. A képernyők, például a televízió vagy a telefon kék fénye megnehezítheti az elalvást. Ezért legalább egy órával a lefekvés előtt kapcsold ki őket.
- Tornázz rendszeresen. A napközbeni napi edzés elősegítheti a jobb éjszakai alvást.
- Figyelj az alvászavar jeleire. Látogass el orvosodhoz, ha az ajánlott hét-nyolc órát alszol éjszakánként, és még mindig fáradtnak érzed magad.
SPEEDFIT – Fitnesz Mindenkinek!
forrás: Harvard Health
Értesülj elsők között legfrissebb híreinkről
és legjobb ajánlatainkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!
A jövőben bármikor leiratkozhatsz hírlevelünkről, ha rákattintasz a leiratkozás linkre a tőlünk kapott e-mailekben, vagy lépj kapcsolatba velünk a info@speed-fit.hu címen.