Tejsavó
A savó a tej egy fontos összetevője, ami kétféle fehérjét tartalmaz: kazeint (körülbelül 80%) és savófehérjét (körülbelül 20%). A savófehérje jobban oldódik, mint a kazein, és a minősége is jobb. Ez a létező legtáplálóbb fehérje. Sőt, mi több, a tejsavó természetes, és mindamellett, hogy a lehető legtáplálóbb fehérje, a legjobb minőségű is: minden esszenciális és nem esszenciális aminosavat tartalmaz – egy kanál tejsavó mintegy 20-25 gramm fehérjét.
Hal
Kiváló fehérjeforrás, és Omega-3 zsírsavakban is gazdag étel. A többszörösen telítetlen zsírok kategóriáján belül két fontos alosztályt különböztetünk meg: az Omega-3 és Omega-6 zsírokat. A növényi olajak gazdagok Omega-6 zsírsavakban: az európaiak nagy része elegendő mennyiségben jut hozzá ezekhez, Omega-3 zsírsavakban gazdag ételekből azonban keveset viszünk a szervezetünkbe. A sárga kékúszójú tonhal a leggazdagabb fehérjeforrás,100 grammonként 30 gramm fehérjét tartalmaz.
Tojás
A tojás is tökéletes fehérjeforrás. Azzal, ha a napot mondjuk egy kéttojásos omlettel kezded, 12 gramm fehérjét viszel be a szervezetbe. Emellett nem csak remek fehérjeforrás, esszenciális aminosavakat is tartalmaz, amelyek elengedhetetlen részei az egészséges táplálkozásnak.
Dió, lencse, bab
A lehető legjobb vegetáriánus fehérjeforrások! A szójabab rendkívül gazdag fehérjeforrás, amelyből egy kisebb csészényi 28 gramm fehérjét tartalmaz. De a tofu is rendkívül gazdag fehérjében: 100 gramm körülbelül 16 gramm fehérjét tartalmaz. Ugyanígy a magvak közül a dió és a és a mogyoró is tökéletes választás: 100 grammonként körülbelül 24 gramm fehérjét tartalmaznak. De a sült szójabab viszi a pálmát a felsorolásban: 39,6 gramm fehérjét tartalmaz 100 grammonként.
Tejtermékek
Vegetáriánusok számára is fogyasztható fehérjeforrások a különféle tejtermékek. Egy liter tej például 30 gramm fehérjét tartalmaz, fél csésze túró pedig 14 grammot. Alacsony nátriumtartalmú parmezán sajtot is fogyaszthatsz: ezzel 41,6 gramm fehérjét viszel a szervezetedbe 100 grammonként. A Mozarella sajt fogyasztásával pedig 28-30 gramm proteint juttatsz a szervezetedbe. A puhább, kenhető sajtok pedig általában 100 grammonként 16 gramm fehérjét tartalmaznak.
Halikra
A kaviár és a halikra szintén gazdag fehérjeforrás, s mondhatni, ezek a legdrágábbak is! 100 g halikrában körülbelül 28 gramm fehérje van, míg körülbelül 100 gramm kaviár elfogyasztása által 24 gramm fehérjét viszel a szervezetedbe.
Baromfihús
A fehérjebevitel legegészségesebb formája, ha csirke, pulyka vagy egyéb baromfi terméket fogyasztasz. A baromfitermékekben kevesebb a zsír, mint a marhahúsban. Egy csirkemell elfogyasztása által a napi fehérjeszükségleted felét biztosítod! Az átlagos nagyságú csirkemell 29 gramm fehérjét tartalmaz, miközben egy ugyanekkora méretű pulykából készült étel elfogyasztása által 13 gramm fehérjét viszel a szervezetedbe.
Marha és borjúhús
Célszerű sovány húst választani, így elkerülvén a magas zsírtartalmat, és kinyervén a maximális proteint. A marha-és borjúhús felső része 100 grammonként 36 gramm, a darált marhahús pedig 25 gramm fehérjét tartalmaz, szintén 100 grammonként.
Görögdinnye, sütőtök
Közel-Kelet és Kelet-Ázsiában igazán népszerű ételnek számít a görögdinnye és a sütőtök! 33 gramm fehérje található 100 gramm sütőtökben, és valamivel kevesebb, azaz 28 gramm protein van a görögdinnyében.
Sertéshús
A sertéshús hasonlóan gazdag fehérjeforrás, mint a baromfi- és a marhahúsok. A lényeg az, hogy igyekezzünk sovány húsokat vásárolni és fogyasztani. Egy átlagos szelet sertéshús 23 gramm fehérjét tartalmaz. A szalonnát azonban jó, ha kihagyod az étrendedből: több zsírt tartalmaz, mint fehérjét!
Forrás: www.nana.hu
SPEEDFIT-Fitnesz Mindenkinek!
SPEEDFIT
Fitnesz és Szolárium Stúdió
Győr – Dunacenter
06/96 528-448
https://www.speed-fit.hu
Értesülj elsők között legfrissebb híreinkről
és legjobb ajánlatainkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!
A jövőben bármikor leiratkozhatsz hírlevelünkről, ha rákattintasz a leiratkozás linkre a tőlünk kapott e-mailekben, vagy lépj kapcsolatba velünk a info@speed-fit.hu címen.