Vajon létezik a fogyókúra nélküli testsúlycsökkenés, úgy hogy egy kis süti és a csoki is belefér alkalomadtán?
Ha a szigorú, kalóriaszámlálós diéták nem illeszkednek a te világodba, akkor van egy olyan táplálkozási módszer, amelyet érdemes megismerned. Ha fogyni szeretnél végre ehetsz többet, nem kell éhezned. Persze nem mindegy, hogy milyen ételek közül válogatsz. A volumetrikus diéta esetén egy meglehetősen egyszerű elméletet kell elsajátítanod, alacsonyabb kalóriatartalmú, de magasabb tápanyag tartalmú ételek közül kell választanod, így nem kell a kalóriaszámolgatással sem foglalkoznod, ami jelentősen megkönnyítheti az életedet.
Lehet, hogy még nem hallottál róla, de ez a diéta nem újkeletű. Sokan kételkednek a sikerességében, és nem is teljesen ok nélkül.
Szóval mi az a volumetrikus diéta? Bemutatjuk neked az alapjait és szabályait!
Ezt a diétát Dr. Barbara Rolls Ph.D. a Penn State Egyetem táplálkozástudományi professzora és tanszékvezetője alkotta meg, aki a hétköznapokban az emberek táplálkozási viselkedését vizsgálja.
Sok más diétától eltérően a Volumetrikus táplálkozás a kalóriasűrűségről szól. A cél az volt, hogy nagyobb mennyiségű ételt fogyaszthassunk, így elérve a jóllakottság érzését, de eközben csökkenjen a testsúlyunk.
Ezt egyféleképpen érhetjük el, olyan ételek fogyasztására helyezzük a hangsúlyt, melyek magas tápanyagtartalmúak, de alacsony a kalóriatartalmuk. Egyszerű példával élve 100 gr brokkoli kb. 34 kalória, így a kalóriasűrűsége 34 kcal / 100g = 0,34. Az elején persze némi számolgatást igényel, de a képlet nem túl bonyolult.
A négy fontos élelmiszerkategória
- kategória: nagyon alacsony kalóriasűrűségű ételek (kevesebb mint 0,6). Ide tartoznak a gyümölcsök, a keményítőtartalom nélküli zöldségek és csontleves alapú ételek.
- kategória: alacsony kalóriasűrűségű ételek (0,6-1,5 közötti). Ide tartoznak a teljes kiőrlésű gabonafélék, sovány húsok, bab, alacsony zsírtartalmú tejtermékek.
- kategória: közepes kalóriasűrűségű ételek (1,6-3,9 közötti). Ide tartozik a kenyér, néhány desszert, sajt, magasabb zsírtartalmú ételek.
- kategória: nagy kalóriasűrűségi ételek (4,0-9,0). Ide tartoznak a sültek és zsíros ételek, illetve a legtöbb édesség.
Bizonyára, ha a kategóriákat végig olvastad, már sejtheted, hogy főleg az 1. kategória ételeit kell fogyasztanod, ehetsz egy keveset a 2. kategória tartozókba, alkalmanként fogyaszthatod a 3. kategória ételeit, nagyritkán pedig válogathatsz a 4. kategóriába tartozó ételek közül. Összegezve, mindent ehetsz, élvezheted a számodra finom ízeket, de csak mértékkel.
A képlet egyszerű
Ha sok magas tápanyagtartalmú ételt eszel, kevesebb kalóriát viszel be, tehát a súlyod csökkeni fog ráadásul ez a súlycsökkentés rövid és hosszú távon is fenttartható. Nem csak egészségesebb leszel, de éhezni sem fogsz, sőt a jojó effektust is könnyen elkerülheted.
Ha megfelelően válaszod ki az ételeket, értjük ez alatt a magas víz, rost és sovány fehérjetartalmú ételeket, biztos nem maradsz éhes, sőt, ha még esetleg kedveled is ezeket az ételeket, akkor roppant egyszerű dolgod lesz. Ne felejtsd el, ha fogyni szeretnél a rostok és a fehérjék a legjobb barátaid, mivel emésztésük jóval hosszabb időt vesz igénybe, mint az egyszerű szénhidrátoké, tehát tovább fogod jóllakottnak érezni magad.
Persze, vannak hátrányai is. Vajon neked megfelelhet?
Ez a diéta a gyümölcsök, zöldségek, sovány húsok és teljes kiőrlésű gabonafélék fogyasztására biztat, de egy fontos makrótápanyag hiányzik belőle, mely nem más, mint a zsírók.
A zsírok számos létfontosságú szerepet töltenek be a szervezetünkben, például energiaforrásként, hormontermelésként és a tápanyagok felszívódásának segítésében játszanak szerepet. A volumetrikus diétában a zsírok többsége a 4. kategóriában szerepel, amelyeket csak alkalmanként szabad fogyasztani. Ugyan csökkenteni kell a magas telített zsírtartalmú ételek (édességek, zsíros húsok, vaj, egyes olajok) fogyasztását, de ne feledkezzünk meg a magas telítetlen zsírtartalmú ételekről sem, mint például a diófélék/magvak, a zsíros halak és egyes étolajok (olíva, avokádó és repce, hogy csak néhányat említsek), melyek kifejezetten pozitív hatással vannak egészségünkre.
A jó hír az, hogy a jó zsírokról nem kell lemondanod mégis csökkenhet a súlyod, ha aktív életmódot folytatsz, és a tiszta, teljes értékű ételekre koncentrálsz, melyek magas tápanyagtartalmúak. Próbáld meg megtalálni a táplálkozásodban is az egyensúlyt.
További hátrányként beszélhetünk arról, ha túlságosan rákoncentrálsz a kalóriasűrűség számolgatásra, ez elveheti a kedved az egésztől. Ne válj megszállottá, a cél az hogy megtanulj a kiegyensúlyozott ételek közül választani az adott étkezésedhez, így hosszú távon is fenttarthatóvá válik ez a táplálkozási rendszer.
Azt tanácsoljuk számodra, hogy ne legyél lusta, kísérletezz, és találd meg ami számodra a legjobban működik, így hosszú távon is fenttarthatóvá tudod tenni a mindennapi tápanyagbeviteledet.
Értesülj elsők között legfrissebb híreinkről
és legjobb ajánlatainkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!
A jövőben bármikor leiratkozhatsz hírlevelünkről, ha rákattintasz a leiratkozás linkre a tőlünk kapott e-mailekben, vagy lépj kapcsolatba velünk a info@speed-fit.hu címen.